KULLANICI MENÜSÜ

Türkiye'de Ortopedik Cerrahi Hastalarında Hasta Kan Yönetimi- PABMOS
 PABMOS Çalışması kalça veya diz artroplastisi uygulanan hastaları değerlendiren, ulusal, prospektif, gözlemsel çok merkezli bir çalışmadır.Çalışma Hakkında Bilgi:

 1 Şubat 2022 ile 31 Temmuz 2022 tarihleri arasında Türkiye genelinde yedi merkezden 369 hastayı (HKY uygulama grubu) ve aynı merkezlerden TULIP çalışmasına katılan en az eşit sayıda kontrol grubunu kapsayacak şekilde tasarlanmıştır.


“HKY Uygulama Grubu”na HKY protokolü uygulanacaktır. Aktif HKY grubu, “Anemi Algoritması”na göre cerrahi müdahaleden en az üç veya dört hafta önce preoperatif anemi tedavisi görür. Preoperatif anemi parametreleri, ameliyat sonrası değişkenler ve komplikasyonlarla ilgili parametreler çalışma boyunca kaydedilecektir. HKY olmayan grup için (Kontrol grubu): TULIP çalışmasında (2) majör ortopedik cerrahi geçirmiş hastaların verileri geçmişe dönük kontrol grubu olarak kullanılacaktır


Proje Yürütücü/leri:

  • Çiğdem Yıldırım Güçlü


Proje başlama-tamamlanma tarihi: 01/02/2022 - 01/08/2022Tüm hakları ERAS Derneği’ne aittir. İzinsiz herhangi bir alıntı yapılamaz.